AMD choroba oczu

O AMD mówi się, że jest chorobą o charakterze społecznym. Nie ma się co dziwić – badania pokazują, że zapada na nią około 25 milionów ludzi na całym świecie. Za zwyrodnienie plamki żółtej odpowiadają przede wszystkim: rozwój cywilizacyjny oraz choroby układu krążenia. Najczęściej zapadają na nią osoby o niebieskich oczach, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.

Zwyrodnienie plamki żółtej – pierwsze objawy

AMD to wyjątkowo podstępna choroba. W jej początkowym stadium linie proste zaczynają falować, łamać się i zanikać. Następnie obraz, zwłaszcza w środku pola widzenia, staje się niewyraźny. Chory, który próbuje przeczytać długie słowo, nie może tego zrobić, ponieważ widzi wyłącznie jego początek i koniec. Stojąc na przejściu boi się zejść z krawężnika, bo widzi jedynie to co ma pod nogami oraz to, co znajduje się wysoko nad samochodem. Kiedy zbliża się do niego człowiek nie zauważa nic, poza butami i czubkiem głowy. Z czasem objawy się zaostrzają. Plama, która zasłania pole widzenia sprawia, że chory może odróżnić, co najwyżej, światło od cienia, ale poza tym nie widzi nic.

ADM – leczenie

Leczenie ADM oparte jest na terapii fotodynamicznej. W jej trakcie choremu wstrzykuje się światłoczułą werteporfinę, czyli barwnik, który odpowiada za zabarwianie nowych naczyń w chorym oku i nakłada specjalną soczewkę. Po piętnastu minutach podkolorowane naczynia naświetla się – przez 83 sekundy – laserem diodowym. Światło lasera wyzwala tzw. reakcję fotochemiczną. W jej wyniku wszystkie nieprawidłowo ukrwione naczynia zostają zniszczone.

Najważniejsza wczesna diagnoza

Całkowite wyleczenie choroby AMD jest niemożliwe, ale możliwe jest zatrzymanie jej rozwoju. Szczególnie istotne jest więc wczesne wykrycie zwyrodnienia na plamce żółtej. Trzeba jednak pamiętać, że dobranie pierwszych okularów nie powinno odbywać się w osiedlowym sklepie, na bazarze czy u optyka, ale u okulisty, ponieważ tylko on jest w stanie zbadać wzrok w profesjonalny sposób. Po przekroczeniu czterdziestego piątego roku życia wzrok powinno się kontrolować minimum raz na półtora roku.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz