Laseroterapia siatkówki


Laseroterapia siatkówki to zabieg wykonywany przy pomocy promienia laserowego. Znajduje zastosowanie w leczeniu licznych schorzeń siatkówki, jak:

  • terapia zmian cukrzycowych siatkówki (retinopatia cukrzycowa),
  • terapia zmian zakrzepowych żył siatkówki, zatorowych tętnic,
  • terapia degeneracji w obwodowych częściach siatkówki, np. w krótkowzroczności wysokiej,
  • zabezpieczenie przedarć/otworów w siatkówce (profilaktyka odwarstwienia siatkówki).

Laseroterapia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych w leczeniu chorób oczu. Wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych. Cechuje się niski stopniem bolesności i nie wymaga pobytu pacjenta w szpitalu.


Zasadność wykonania zabiegu

Stosowany laser ma właściwości koagulujące w stosunku do tkanek. Dzięki temu, w miejscu ogniskowania światła lasera powstają trwałe zrosty siatkówki i nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki.

Zniszczeniu ulegają wszelkie zmiany patologiczne, w tym mikrotętniaki i niedokrwione obszary siatkówki. Zamknięte zostają nieprawidłowe naczynia krwionośne.

Zastosowanie technologii laserowej minimalizuje ryzyko powstania poważnych powikłań, prowadzących do doszklistkowych wylewów krwi oraz odwarstwienia siatkówki w następstwie trakcji szklistkowo-siatkówkowych.


Jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz aplikuje do worka spojówkowego specjalne krople rozszerzające źrenicę oraz krople znieczulające miejscowo.

Cała procedura zabiegowa odbywa się w pozycji siedzącej. Na oko pacjenta nakładana zostaje odpowiednia soczewka, ułatwiająca fiksację oka i uwidaczniająca miejsce siatkówki, poddawane koagulacji.

Czas trwania zabiegu to kilka-kilkanaście minut. Pacjent nie odczuwa bólu, a jedyne co widzi to jasne przebłyski (impakty/impulsy).


Jak zachować się w trakcie zabiegu?

Pacjent powinien zachować pozycję nieruchomą. Zabronione jest zwłaszcza poruszanie głową. Czoło i broda muszą przylegać do statywu przed aparatem. Wzrok skierowany zostaje na punkt wskazany przez lekarza. Zbytnia ruchliwość może skutkować uszkodzeniem struktur oka – nerwu wzrokowego, siatkówki czy rogówki.


Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:

  • aktywny stan zapalny w zakresie struktur oka,
  • brak odpowiedniej przezierności rogówki,
  • brak współpracy pacjenta,
  • brak świadomej zgody pacjenta na zabieg.


Po zabiegu:

Często występującym efektem pozabiegowym jest lśnienie, tzn. przejściowe pogorszenie widzenia, przejawiające się w dostrzeganiu kolorowych świateł, błysków, mroczków, pajączków itp.

W przypadku wskazań medycznych (np. oko obciążone jaskrą), dzień po zabiegu zaleca się wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (istnieje ryzyko jego niewielkiego wzrostu).

Nie rekomenduje się tarcia i uciskania oka oraz osłaniania go opatrunkiem. Funkcję izolacyjną mogą natomiast pełnić okulary przeciwsłoneczne.

Należy stosować zalecone przez lekarza krople zgodnie ze wskazanym dawkowaniem, a także przestrzegać terminu wizyty kontrolnej.


Najczęstsze skutki uboczne w trakcie i po zabiegu:

  • przejściowe zaburzenia widzenia,
  • obrzęk powieki górnej/dolnej,
  • przekrwienie spojówki gałkowej/powiekowej,
  • powierzchowna erozja rogówki/obrzęk rogówki/miejscowe oparzenie rogówki (uszkodzenie śródbłonka, pęknięcie w obszarze błony Descemeta),
  • przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego/jaskra złośliwa,
  • oparzenie tęczówki/krwawienie z tęczówki/odczyn zapalny ze strony tęczówki,
  • zmętnienie soczewki, zapalenie błony naczyniowej,
  • torbielowaty obrzęk plamki, wylew krwi do ciała szklistego, odwarstwienie siatkówki.

 

UWAGA!
Po zabiegu jakość widzenia może ulec poprawie, lecz może też dojść do pogorszenia. Wszystko zależy m.in. od stopnia zaawansowania schorzenia podstawowego oraz lokalizacji w obrębie siatkówki zmian poddanych laseroterapii.

Przejściowe obniżenie ostrości wzroku może trwać nawet 2-3 tygodnie. To efekt obrzęku plamki (części siatkówki odpowiedzialnej za centralne widzenie), jeżeli laserowanie było przeprowadzane w jej pobliżu lub też fotokoagulacja była bardzo intensywna.

WYKONANIE ZABIEGU NIE DAJE GWARANCJI POPRAWY WIDZENIA. JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST POWSTRZYMANIE POSTĘPU CHOROBY.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz